Duben 2012

Stovky delfínů záhadně uhynuly v Peru

29. dubna 2012 v 11:58 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Peruánské úřady vyšetřují záhadu stovek uhynulých delfínů kolem severního pobřeží. Jedná se o největší neštěstí svého druhu v historii této jihoamericé země, mrtvých delfínů bylo dosud napočítáno 877.
Ředitel Organizace pro ochranu vodních zvířat Carlos Yaipen uvedl, že delfíni vykazují známky možného zasažení tlakovou vlnou, která asi souvisí s průzkumem ropných nalezišť.

Fotografie měsíce? Svět uchvátil meditující lemur

29. dubna 2012 v 11:57 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Převtělení Buddhy, nebo jen mimořádně neobvyklé snímky a fotograf na správném místě ve správnou chvíli? Správně je druhá varianta. Překvapením ale je, že fotograf Sebastien Degardin, který snímky pořídil, je pouze amatér a jak sám přiznal, k výjimečným fotografiím přišel tak trochu jako slepý k houslím.

Sedí se zkříženýma nohama, ruce má od sebe a vypadá, že medituje. Duchovní učitel jako vyšitý. A svůj kuriózní posez nezměnil lemur ani ve chvíli, kdy k němu přicházeli jeho kamarádi.

Číňané zkřížili ovci se škrkavkou

29. dubna 2012 v 11:53 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Čína postupuje v oblasti klonování trochu odlišně než zbytek světa. Jejich nejnovějším kouskem je naklonovaná ovce Pcheng Pcheng, která je částečně škrkavka. Měsíc staré jehně bylo stvořeno s použitím genů ze škrkavky. Výsledkem je to, že obsahuje více "dobrých" tuků, které jsou stěžejní pro lidské zdraví.


Talentovaná slonice namalovala na plátno rozkvetlou třešeň

21. dubna 2012 v 15:32 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Slonice Yumeka je jedním z divů tokijské zoologické zahrady. I přes svoji robustnost se naučila pracovat se štětcem a barvami a má před sebou rozjetou uměleckou kariéru.
Čtyřletá asijská slonice se naučila zacházet se štětci a s plátnem před třemi lety. Od té doby se neustále zlepšuje. Na začátku jara před návštěvníky za asistence svých chovatelů zachytila krajinu s rozkvetlým třešňovým stromem.

Pražská ZOO představila největší stavbu v historii - unikátní sloní výběh

21. dubna 2012 v 15:31 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
V ZOO Praha byl dokončen nový pavilon slonů, který splňuje nejnáročnější požadavky na jejich chov. Jedná se zároveň o největší stavbu v historii pražské zoologické zahrady i v celé střední Evropě.
Zásadním impulsem pro vznik projektu byla povodeň v roce 2002, která ukázala, že stávající umístění prostoru je například z evakuačního hlediska naprosto nevhodné. Tehdy katastrofu nepřežil jeden sloní samec a samice hrocha. Dalším nedostatkem Pavilonu velkých savců jsou nedostatečné parametry a velký chlad z důvodů absence tepelných izolací.

Ledním medvědům na Aljašce vypadávají chlupy

21. dubna 2012 v 15:30 | help and protect TEAM |  LOV LEDNÍCH MEDVĚDŮ
Lední medvědi na Aljašce přicházejí o srst. Alopecii, čili nemoc, při níž dochází ke ztrátě ochlupení, tam diagnostikovali u devíti z 33 zkoumaných medvědů, informovala americká geologická služba USGS.

Zábrany a přenášení žab jsou nesmysl, tvrdí odborníci

21. dubna 2012 v 15:29 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR


Ještě před pár lety zjara řadu silnic ve Zlínském kraji lemovaly umělohmotné zábrany se sběrnými nádobami pro migrující žáby. Nyní je ale vše jinak. Odborníci radí nestresovat tato zvířata a nechat je volně přecházet přes silnice. I za cenu úmrtí desítek jedinců v dané lokalitě. Ochránci přírody od sběru a přenášení obojživelníků při okrajích komunikací upouštějí. Žábám to podle odborníků více škodí, než prospívá.


Labrador oddaně ležel uprostřed silnice, hlídal sraženého kamaráda

21. dubna 2012 v 15:27 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Nejeden pes si vysloužil přízvisko "oddaný přítel člověka". Dvouletá fenka labradorského retrívra však ve středu v Kalifornii předvedla svou loajalitu ve vztahu ke svému psímu kamarádovi, kterého srazilo auto. Bez ohledu na provoz věrně hlídkovala vedle jeho bezvládného těla. Zřejmě by tam vydržela mnohem déle, kdyby ji pracovníci úřadu pro kontrolu zvířat neodvezli do útulku.

Český pár objevil na Filipínách krysu, která už měla být vyhynulá

21. dubna 2012 v 15:24 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Krysa dinagatská patří mezi největší hlodavce světa. Žije jen na malém filipínském ostrově Dinagat. Doposud byla chycena pouze jednou v historii, před 37 lety. Tento druh patří mezi kriticky ohrožené a byl dokonce považován za vyhynulý až do začátku letošního roku, kdy se českému páru vědců podařilo natočit videozáznam tohoto unikátního živočicha.

Krysa dinagatská patří do skupiny tzv. "obláčkových krys", tedy myšovitých hlodavců žijících jen na Filipínách, kteří dorůstají délky 30 až 70 centimetrů. Jsou to noční zvířata a nejčastěji je zahlédnete na stromech. Doposud bylo toto stvoření známé pouze z jednoho jediného odchytu v roce 1975. Od té doby po něm pátralo mnoho vědeckých expedic, bohužel bezúspěšně.

To se změnilo začátkem roku 2012, kdy český programátor Václav Řehák doprovázející svou ženu zooložku Miladu na výzkumu nártounů filipínských zahlédl velikou chlupatou šedohnědou krysu s nápadným chlupatým černobílým ocasem, jak pomalu prolézá podrostem. Ztracený druh byl vědecky zdokumentován o týden později a přímo v terénu byly pořízeny fotografie a videonahrávky, což se u krysy dinagatské podařilo vůbec poprvé.

Tento druh žije pouze na malém ostrově Dinagat na Filipínách, kde těžba dřeva a nerostných surovin vážně ohrožuje místní přírodu. Na celém ostrově existuje pouze jedna malá lokálně chráněná oblast. Proto vědci, včetně českého páru a expertů z Nadace na ochranu filipínské biodiverzity, pečlivě připravují další ochranářské plány společně s místní vládou a úřadem ochrany životního prostředí.

Za focení a natáčení terarijních zvířat vás nikdo v Kadani kárat nebude

21. dubna 2012 v 15:22 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
Milovníci terarijních zvířat mají šanci si na výstavě zdarma pořídit pěkné snímky do svého archivu. Ostatní mohou zvířátkům přinést něco na přilepšenou.


Na Šumavě končí tříleté sledování rysa ostrovida

21. dubna 2012 v 15:20 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
Jak zachránit rysa ostrovida ve volné přírodě? Už třetí rok řeší problém v rámci společného projektu vědci ze šumavského národního parku společně s kolegy z Národního parku Bavorský les. Pomocí nejrůznějších metod sledují a zkoumají populaci této vzácné šelmy na Šumavě.

V Japonsku uteklo šest medvědů, roztrhali dvě ošetřovatelky

21. dubna 2012 v 15:17 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Z medvědí zoo Hačimanhei v japonském městě Kazuno na severu hlavního ostrova Honšů uteklo v pátek šest medvědů. Podařilo se jim přelézt zeď výběhu, uvedla agentura Reuters. Pak roztrhali dvě ošetřovatelky. Medvědy se nakonec podařilo odstřelit.
Medvědům se podařilo utéci, protože ve výběhu byla u betonové zdi vysoká vrstva sněhu.

Ektor - Právo žít (prod. DJ Wich)

11. dubna 2012 v 17:54 | help and protect TEAM |  ČLÁNKY
Písnička není o tom že člověk jí maso, příroda je tak zařizena.Jde v ní především o způsob zabíjení těch zvířat a o to že člověk si nevaží toho co má a zvířata zabíjí pro zábavu a týrá je (zápasy, trofeje,) nebo jen pro své potěšení zvíře umlátí tyčí, upálí zaživa nebo cokoliv jiného ono stačí když si zvíře pořídí nechá ho na sebe citově připoutat a pak se ho zbaví. lidé co tohle dělají pro mě nejsou lidé.

Nejde o to jestli je zvíře ošklive nebo hezké cítí bolest i lásku, proto jim neubližujme!


Zoologická zahrada v Brně připravila na Velikonoce bohatý program

4. dubna 2012 v 17:43 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
Velikonoční jarmark, jízdy na ponících a různé soutěže. Nejen to připravila brněnská zoo na prodloužený velikonoční víkend od 7. do 9. dubna.


Pětice divočáků se utopila v řece, zřejmě je strhl silný proud

4. dubna 2012 v 17:41 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
Žalostný pohled se naskytl myslivcům v Milíkově na Tachovsku, kde se v řece utopilo pět divokých prasat. Smrt zvířat je o to smutnější, že dvě bachyně byly březí.


Nevšední výstava odhaluje, jak vypadá slon a další zvířata bez kůže

4. dubna 2012 v 17:40 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Kontroverzní výstavu lidských těl zbavených kůže nyní střídá další neméně šokující událost. Tvůrci expozice Body Worlds v čele s německým anatomem a umělcem Güntherem von Hagensem tentokrát zapracovali na zvířatech. Veřejnosti tak otevřeli možnost pohlédnout na zvířata "bez obalu".
Tým anatomů zbavil zvířecí těla kůže, aby bylo možné obdivovat jejich anatomii. Návštěvníci výstavy s názvem Animals Inside Out (Zvířata naruby), která bude k vidění v přírodopisném muzeu v Londýně (Natural History Museum), budou moci zkoumat svaly a cévy malých i velkých savců.

Vzácný hrošík Harry aspiruje na titul nejrozkošnějšího mláděte

4. dubna 2012 v 17:37 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Zvířecí mláďata mají dar, že si získávají lidská srdce. Výjimkou není ani v Jihoafrické republice narozený hrošík liberijský jménem Harry. Je přímo roztomilost sama a nepochybně obměkčí i ty nejotrlejší. Jeho matka ho bohužel odmítla, proto je nyní závislý na ošetřovatelích z Oudtshoornu. Zatím se ale zdá, že mu tato lidská péče jen a jen prospívá.
Narodil se ve čtvrtek 22. března s váhou pět kilogramů a ošetřovatelé z jihoafrické rezervace Cango mu dali jméno Harry po britském princi. Vše vypadalo ideálně, než se ovšem zjistilo, že ho jeho matka nepřijala. Nezbývalo, než malého hrošíka začít krmit z lahve.

Býk Bobík skončil po hlavu v močůvce, záchrana trvala pět hodin

4. dubna 2012 v 17:35 | help and protect TEAM |  SITUACE V ČR
Jako aprílový žert mohlo připadat v neděli v podvečer operačnímu důstojníkovi hasičů oznámení o tom, že se v močůvce topí býk Bobík. Ke kuriózní nehodě došlo na soukromém statku v Červené Vodě na Orlickoústecku. Do špatně zajištěného septiku s močůvkou tam spadl přes půl tuny vážící býk jménem Bobík. Hasiči ho vyprošťovali několik hodin.

Gigantický had z pravěku ožil v děsivé animaci

4. dubna 2012 v 17:33 | help and protect TEAM |  SITUACE VE SVĚTĚ
Nález zkameněliny gigantického hada s názvem Titanoboa dostává reálný obraz. V New Yorku byla minulý měsíc vystavena v životní velikosti replika tohoto největšího hada, obývajícího naší planetu před 60 milióny lety, a Smithsonianský institut, který vše kolem nálezu zaštiťuje, poskytl na svém kanálu animaci, která věrohodně ukazuje, jak byl tento tvor obrovský.
Když zkamenělinu našla v roce 2002 kolumbijská studentka v povrchovém uhelném dole Cerrejón v Kolumbii, okamžitě bylo jasné, že se jedná o senzaci. Vědci totiž na místě našli mimo jiné i fosilii listu, po jehož prozkoumání došli k závěru, že had žil pravděpodobně v prvním deštném pralese na světě před 56-60 milióny lety, tedy těsně po vymření dinosaurů.

Fotografie a videa z cirkusů

1. dubna 2012 v 11:35 | help and protect TEAM |  CIRKUSY
A aby tu nebylo jen samé povídaní, tak vám přináším fotografie z český cirkusů ze zvířaty a videa z cirkusů se zvířaty ze zahraničí. Na fotkách a videích můžete sami vidět, jak se žije týraným zvířatům v cirkusech.
A děkuji za ně opět http://www.cirkusybezzvirat.cz.

Fotografie

Videa

Jak žijí zvířata chovaná v cirkusech

1. dubna 2012 v 10:10 | help and protect TEAM |  CIRKUSY
Podmínky zvířat chovaných v cirkusech
Životní podmínky zvířat v cirkusech jsou v mnohých případech velmi špatné. Divoká zvířata, která musí být držena ve zvláštních podmínkách, např. medvědi, kočkovité šelmy, sloni a další jsou zavřena v klecích.
Protože se cirkusy často přemisťují z místa na místo, musí i tyto klece být jednoduché a mobilní, a proto malé. To způsobuje velmi stísněné prostory pro všechna zvířata takto chovaná. Na jedno zvíře tu zbývá velice malý prostor, např. pro medvědy kolem 4 m čtverečních, u kočkovitých šelem to bývá obdobné, sloni mívají vyhrazený jen malý prostor a bývají často uvázáni na řetězu.
Divák, který navštíví cirkus, vidí zvířata především při výstupu v manéži, a tak může lehce nabýt dojmu, že zvíře má dostatek pohybu, že se tím navíc baví a že je tedy vše v pořádku. Když pak navštíví zvěřinec, je utvrzován v dojmu, že tam zvířata odpočívají po svém vystoupení.
Toto ovšem nebývá v souladu s realitou - zvíře tráví většinu svého života právě v kleci nebo za ohradou. V lepším případě jsou např. medvědi venku přes den 2 hodiny a potom na vystoupení, což dohromady dává kolem 4-5 hodin. Zbytek tedy, což je 20-19 hodin, je zavřeno v malé kleci a je nuceno za každého počasí přízpůsobit se režimu toho kterého cirkusu.
Taková situace je samozřejmě velmi nepřijatelná a například v době tzv. zimování cirkusu je toto ještě mnohem horší, protože jejich zimování spočívá v tom, že zvířata tráví tento čas v přepravních maringotkách na venkovském dvoře.
Zvířata, která jsou člověkem chovaná v zajetí, si zaslouží mnohem větší péči, větší prostory, v kterých se mohou pohybovat a relativní svobodu, aby mohla uplatňovat svoje zvyklosti. V přepravních maringotkách, které jsou používány ve většině cirkusů, toto ale není možné. Už sama povaha takového zařízení neumožňuje volný pohyb a je zdrojem stresu pro chovaná zvířata.

Drezura cirkusových zvířat
Nemáme tak jako ochránci v zahraničí důkazy o tom, jak probíhá drezura cirkusových zvířat, jestli jsou používány drastické metody a jestli je zvířatům ubližováno. Na stránkách organizace PETA jsou k dispozici takové videozáznamy, kde je možné vidět, jak cirkusáci zvířata mlátí, jak je nutí dělat nejrůznější věci a jak se ke zvířatům chovají špatným způsobem.
My takové důkazy nemáme, což ovšem nesnižuje naše argumenty proti drezuře jako takové.
Je naprosto nepřirozené, když např. medvědi jsou nuceni dělat podobné věci jako je chození po laně, po míči, ježdění na motorce, na koloběžce a další nepřirozené věci
Stejně tak je to i u kočkovitých šelem, kde probíhá drezura trochu jinak a tato zvířata musí proskakovat skrz hořící obruče.
Drezura cirkusových zvířat je nepřirozeným nucením k výkonům a činnostem, které jim nejsou vlastní a které by nikdy v přírodě nevykonávala. Nevycházejí z přirozených potřeb jednotlivých zvířat, a proto by neměly být provozovány.

Přeprava cirkusových zvířat
Přeprava cirkusových zvířat vychází z podmínek v přepravních maringotkách nebo v nákladních autech, takže jejich přemisťování probíhá podobně jako u ostatních zvířat. Určitě není třeba zdůrazňovat, že je nepříjemné, pokud zvířata tráví několik hodin na cestě za plného provozu a za každého počasí.
Přeprava zvířat v cirkusech není ohleduplná ke zvířatům, negativní vliv má délka transportu, nevyhovující prostory, které vyvolávají stres.


České cirkusy

1. dubna 2012 v 10:00 | help and protect TEAM |  CIRKUSY
České cirkusy se zvířaty
Cirkus Arlet
Cirkus Bob Navarro King
Cirkus Kellner
Cirkus Moravan
Cirkus Praga
Cirkus Star
Cirkusové šapito Berousek
Cirkus Tornádo

České cirkusy bez zvířat