Tisková zpráva organizace Svoboda zvířat ke dni laboratorních zvířat

28. ledna 2012 v 15:20 | help and protect TEAM |  POKUSY NA ZVÍŘATECH
K letošnímu dni laboratorních zvířat, který připadá na čtvrtek 24.4.2008, jsme vybrali dvě z aktuálních témat. Tato témata se dotýkají široké veřejnosti a budou jistě diskutována.

Testování BOTOXU na myších

Botox je obchodní jméno produktu obsahujícího nervový jed botulin (botulinotoxin). Tento silný jed, produkovaný bakteriemi Clostridium botulinum, je ve vysoce zředěných roztocích používán pro lékařské, ale poslední dobou především pro kosmetické účely. Jedna malá injekce totiž dokáže na 2-6 měsíců vyhladit vrásky v obličeji. Většina zákazníků/nic tak aplikaci Botoxu absolvuje během života mnohokrát.

"Jelikož je botulinotoxin smrtelně jedovatý již v nepatrném množství, musí být přesně naředěn a každá dávka vyrobeného Botoxu je testována na myších klasickým LD 50 testem," konstatuje Mgr. Veronika Charvátová (koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech). Vzorek botoxu je myši injekčně aplikován do břišní dutiny. Botulinotoxin způsobí postupné ochrnutí, poruchy vidění a myš se v důsledku ochabování dýchacích svalů dusí, což trvá 3-4 dny. Každoročně je na celém světě takto použito 100 000 až 300 000 myší (podle zákonů USA není myš považována za zvíře, což znemožňuje získání přesných údajů). Metody pro testování dávek Botoxu bez použití zvířat existují, ale zatím jsou používány jen v menší míře a některé jsou teprve v procesu validace.

V současnosti existují na celém světe pouze 3 výrobci Botoxu - Allergan Inc. v USA, Ipsen ve Francii a Merz-Pharma GmbH & Co. KgaA v Německu. Tyto společnosti vydělávají na prodeji Botoxu každoročně miliardy dolarů. Po Viagře je Botox druhým nejprodávanějším farmaceutickým přípravkem na světě. V poslední době začal být vyvíjen tlak na výrobce Botoxu, aby urychlili vývoj a validaci metod pro testování jednotlivých dávek bez nutnosti použití zvířat.

"Dokud nebudou přijatelné alternativy k testování dávek Botoxu zavedeny do praxe všemi výrobci, bude každá aplikace Botoxu znamenat podporu výše zmíněných, vysoce bolestivých testů na zvířatech," upozorňuje Charvátová.

Více informací získáte na stránkách:
http://www.doctors-against-animal-experiments.org
http://www.hsus.org/animals_in_research/animal_testing/the_beauty_myth_botox_kills_animals/
http://www.animalaid.org.uk/h/n/CAMPAIGNS/experiments/ALL/278/


Testování kosmetiky na zvířatech se chýlí ke konci?

Od roku 2004 platí v EU zákaz testování finálních kosmetických výrobků na zvířatech, a to v případech, kde existuje validovaná a přijatá alternativní metoda bez použití zvířat. Od 11.3. 2009 pak bude v EU platit zákaz testování kosmetických výrobků a jednotlivých kosmetických složek na zvířatech, a to bez ohledu na to, jestli budou dostupné alternativní metody (ty však již v řadě případů existují). Tento zákaz se bude týkat i obchodování s kosmetickými výrobky a složkami testovanými na zvířatech. Výjimkou budou tři testy, jichž se bude zákaz týkat až od roku 2013 - toxicita po opakované dávce, reprodukční toxicita a toxikokinetika.

Toto opatření je samozřejmě velkým krokem vpřed, ale dobrá legislativa ještě neznamená "dobrou praxi". Prozatím neexistují spolehlivé kontrolní systémy, které by zaručovaly dodržování výše zmíněného zákazu. Pro spotřebitele, který si chce kupovat kosmetiku, která nebyla testována na zvířatech nebo neobsahuje takto testované složky, tak jedinou zárukou zůstává mezinárodní certifikát HCS (Humane Cosmetics Standard). Certifikaci českých kosmetických společností vyrábějících kosmetiku netestovanou na zvířatech bude naše organizace (Svoboda zvířat) již brzy zahajovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama