Svoboda zvířat: Evropský trh se tulením výrobkům uzavřel v roce 2010

28. ledna 2012 v 15:04 | help and protect TEAM |  ZACHRAŇTE TULENĚ
Rada ministrů EU v pondělí přijala nařízení o zákazu obchodu se všemi tuleními výrobky v EU. Učinila tak poslední krok potřebný k schválení tohoto nařízení před jeho implementací. Ochránci zvířat se radují. Již nyní jsou dopady schvalovaného zákona znatelné - odhaduje se, že v Kanadě bylo při letošní lovecké sezóně zachráněno přes 200 000 životů tuleňů grónských (Phoca groenlandica).


"Zákaz obchodu s tuleními výrobky považujeme za historický mezník v ochraně zvířat," vysvětluje Tomáš Popp, předseda sdružení Svoboda zvířat, které na jaře v ČR organizovalo kampaň zvanou 'Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti', jejímž cílem bylo napomoci prosazení tohoto zákona v EU. "V průběhu celé kampaně se ukazovalo, že česká veřejnost je k tématu ochrany tuleňů velmi citlivá a osud tuleních mláďat jí rozhodně není lhostejný."

"Během tří měsíců odeslali čeští občané svým zástupcům v Evropském parlamentu přes 10 000 e-mailových žádostí o podporu úplného zákazu obchodu s tuleními výrobky v EU. Naše facebooková skupina s názvem 'Zachraňte tuleně! I Váš hlas může rozhodnout' se rozrostla na neuvěřitelných téměř 57 000 členů," doplňuje Popp.

Kanada se však s rozhodnutím EU nehodlá smířit a o zákazu chce s Evropou i nadále vyjednávat. Zvažuje dokonce, že podá stížnost u Světové obchodní organizace. Podle webových stránek kanadské vlády byla hodnota komerčního lovu tuleňů v roce 2009 méně než 1 milion EUR. Ceny tuleních kůží klesly v tomto roce téměř o polovinu ve srovnání s rokem minulým. Celkem 30 států světa již zakázalo prodej výrobků z tuleňů (včetně 7 z 10 největších kanadských exportních trhů, což představuje 85 % z celkového objemu kanadského exportu).

"Ochránci zvířat na celém světě již přes 40 let proti komerčnímu lovu tuleňů vystupují především proto, že je nepředstavitelně krutý a nehumánní. Probíhá na rozsáhlém území ve velmi krátkém čase. To znamená, že aby lovci na této aktivitě dostatečně vydělali, musí v co nejkratším čase zabít co nejvíce tuleňů. Pravidlem lovu se tak stává rychlost, nikoliv humánnost. Pozorovatelé byli svědky mnoha krutostí - vláčením ještě živých tuleňů zavěšených na ostrých hácích po ledu počínaje a stahováním zraněných ale ne zcela mrtvých tuleňů zaživa z kůže konče," dodává Tomáš Popp.

V současné době probíhá neméně krutý lov lachtanů jihoafrických (Arctocephalus pusillus) v Namibii. Každým rokem je zde zabito okolo 80 000 mláďat těchto savců. Sezóna zde začala počátkem července a lovci již zabili tisíce zvířat. I tak je tento lov ve srovnání s lovem tuleňů v Kanadě docela neznámý. Je tomu tak také proto, že k namibijskému lovu nemají přístup nezávislí pozorovatelé, tudíž existuje jen málo záznamů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama