Parlament rozhodoval o obnovení vivisekce

28. ledna 2012 v 15:21 | help and protect TEAM |  POKUSY NA ZVÍŘATECH
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) předložila Poslanecké sněmovně návrh zákona, který ruší zákaz pokusů na zvířatech pro účely kosmetického průmyslu. Návrh prošel do druhého čtení. Někteří poslanci zřejmě ani netuší, co schválili, protože návrh je součástí nepřehledné změti novel a pozměňovacích dodatků. Nová legislativa, dle níž byly pokusy na zvířatech v kosmetickém průmyslu zakázány, přitom vstoupila v platnost teprve počátkem května 2004.
Projednávanou předlohu kritizovala poslankyně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL), která se o přijetí zákazu pokusů na zvířatech kvůli kosmetice aktivně zasazovala. Obdobný zákon už platí v Británii, Německu a Nizozemsku. Ostatní státy EU na něj musejí přistoupit do deseti let. Podle Emmerové je ovšem zákon o ochraně zvířat příliš přísný a neodpovídá volnějším evropským směrnicím.

Ochránci zvířat jsou v šoku. Podobné změny s nimi povinně musí konzultovat Ministerstvo zemědělství, jenže tento návrh předložila ministryně zdravotnictví. "Nikdo se nám o tom ani nezmínil. Samozřejmě spustíme protesty," uvedl Tomáš Popp z organizace Svoboda zvířat.

Pozměňovací návrh nepodporuje ani Ministerstvo životního prostředí, které se jeho přijetí parlamentem ještě pokusí zabránit. Proti zmírnění zákazu pokusů se vyslovil i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama