Legislativa

28. ledna 2012 v 15:31 | help and protect TEAM |  TESTOVÁNÍ NA ZVÍŘATECH
Od března 2009 v EU platí zákaz testování jednotlivých kosmetických složek a kosmetických výrobků na zvířatech. Výrobky a složky otestované na zvířatech se nesmí do EU ani dovážet. Tento zákaz však má 3 výjimky, a to testy toxicity po opakované dávce, reprodukční toxicity a toxikokinetiky, pro něž bude zákaz platit až od r. 2013. V ČR platí již od roku 2004 zákaz testování kosmetických výrobků i jejich jednotlivých složek na zvířatech bez výjimek. Neznamená to ale, že by česká kosmetika byla na zvířatech netestovaná, většina složek je k nám totiž dovážena z ciziny, kde tak přísná legislativa neplatí. Kromě toho nemá řada složek hlavní využití v kosmetickém průmyslu, a proto spadá do jiné skupiny látek, na jejichž testování se zákaz nevztahuje. Navíc neexistují žádné kontrolní systémy, takže jedinou zárukou, že je produkt včetně jeho složek netestován na zvířatech, jsou certifikáty HCS a HHPS.

Bohužel, ani v ČR ani v EU zatím není nijak omezeno testování prostředků pro domácnost a jejich složek a provádí se proto z velké části na zvířatech. V roce 2008 bylo jen v ČR pro testování látek uvažovaných pro použití v domácnostech použito 574 zvířat.

Dokud nebude v ČR do zákona zapracován i zákaz dovozu a prodeje na zvířatech testovaných kosmetických výrobků a prostředků pro domácnost, prosíme Vás, nakupujte jen takové kosmetické, toaletní a čistící přípravky, u nichž máte jistotu, že nebyly (a ani složky v nich obsažené) otestovány na zvířatech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama