Kolik zvířat se u nás chová?

26. ledna 2012 v 15:01 |  SITUACE V ČR
V České republice jsou v současné době chováni převážně norci a dva druhy lišek - liška obecná, která u nás žije i ve volné přírodě, a liška polární. Dále jsou u nás chovány činčily. Celkově se v České republice odhadem chová okolo 15 000 zvířat. Údaje vychází z šetření o. s. Svoboda zvířat a z informací od Státní veterinární správy ČR.Momentálně je u nás registrováno celkem 15 aktivních chovů tzv. kožešinových zvířat (údaj k 31. 12. 2010). Z toho se na 3 větších farmách (tj. nad 1 000 zvířat) chovají šelmy (na jedné pouze norci, na zbylých 2 norci i lišky) a na 2 větších farmách činičly. Dále je zde 9 menších chovů (tj. pod 1 000 zvířat) s norky a liškami a jeden s činčilami.
Kožešinové farmy mizí

Dá se říci, že v posledních letech zde dochází k uzavírání a rušení "kožešinových farem". To ovšem neznamená, že bychom měli čekat, až farmy samy "vymizí". Ba naopak - zhoršené ekonomické podmínky vedoucí ke krachu znamenají také výrazně zhoršenou "péči" o zvířata.

V roce 2009 byly uzavřeny farmy v Souměři na Tachovsku, v Příkazech (Olomouc) a farma Lejšovka.


V Souměři se v roce 2004 nechal potají zaměstnat ochránce ze Svobody zvířat. Jeho dojemnou výpověď si můžete přečíst zde. Video, které bylo natočeno skrytou kamerou, naleznete na Youtube, fotografie si můžete prohlédnout na webu Svobody zvířat v sekci Fotogalerie.

Na Lejšovce se chovali lišky a norci. Patřila k našim největším, ale zároveň také technologicky nejlépe vybaveným farmám. V jednom období hovořily odhady až o 1 000 norcích a více než 5 000 liškách. Fotografie uzavřené farmy si můžete prohlédnout zde.
Životní pohoda chovaných kožešinových zvířat

Chov tzv. kožešinových zvířat s sebou pro divoká a nedomestikovaná zvířata nese veliké utrpení, neboť prožijí celý život v klecích, v nichž nejsou naplňovány jejich etologické potřeby. Zvířata jsou chována v nevyhovujících podmínkách (např. jsou v malých a strohých klecích, které často nemají pevné dno). Důsledkem čehož se u nich kromě různých onemocnění, zranění nebo biologických abnormalit projevují také časté poruchy chování. Pozorovatelné jsou zejména v podobě stereotypních pohybů a sebepoškozujícího chování: stereotypie jsou stále se opakující bezúčelné pohyby, jako např. u norka skákajícího určitou dobu proti stěně klece nebo u lišky běhající v kleci stále dokola. Sebepoškozující chování se často objevuje např. u norků v podobě poškozování ocasů. Další abnormalitou v chování je např. zraňování či požírání vlastních mláďat u lišek.Z výzkumu CVVM (Centra pro výzkum veřejného mínění), který byl proveden v roce 2006 na základě standardizovaného dotazníkového šetření reprezentativního vzorku o 1002 respondentech, vyplývá, že většina občanů ČR nesouhlasí s chovem a zabíjením kožešinových zvířat. Se zabíjením zvířat pro kožešinu nesouhlasí 68 % dotázaných. 67 % respondentů se vyslovilo pro zákaz chovu kožešinových zvířat, se zákazem nesouhlasí 15 % respondentů. 76 % dotázaných soudí, že by se současná společnost bez kožešinové módy obešla. Více informací se dočetete v sekci Veřejné mínění o kožešinové módě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama