Kanada provedla genocidu tuleních mláďat

28. ledna 2012 v 15:15 | help and protect TEAM |  ZACHRAŇTE TULENĚ
Komerční lov mláďat tuleňů grónských, který se před 20 lety podařilo ekologickým aktivistům prakticky zastavit, se bez povšimnutí světové veřejnosti vrátil v obrovském rozsahu do Kanady. V tomto roce hodlá tamní federální vláda povolit zabití až 350.000 mláďat, tedy každého třetího narozeného tuleně. Je to o 100.000 více než v předchozích letech a vůbec nejvyšší počet za poslední půlstoletí, píše se na internetových stránkách listu The New York Times.
Návrat kdysi rozšířeného a výnosného odvětví podnítily rostoucí ceny tuleních kůží, po nichž stoupla poptávka především v Rusku a Polsku. Zákazníci v Norsku, Dánsku a Číně mají zájem také o tulení tuk. Kanadský rybářský průmysl tak může utržit zhruba patnáct milionů dolarů. K tomu přispělo i tvrzení, že zvyšující se populace tuleňů způsobuje snižování stavu tresek. Svědomí Kanaďanů pak uklidnilo zpřísnění pravidel lovu, která mimo jiné zakazují stahování kůže z tuleňů zaživa.

A tak se na ledových krách v zálivu svatého Vavřince brutální lov znovu rozbíhá naplno. Kam člověk dohlédne, je vidět statné muže vybavené sněžnými skútry a holemi, kteří hledají mladé tuleně.

Jednou, dvěma ranami do hlavy jim rozbijí lebku a často zanechají zvíře zmítat se v křečích. Pak dotáhnou bezvládné tělo do lodi, nebo z něj stáhnou kůži na místě.

"Masakry, které byly považovány za věc minulosti, se vrátily," upozorňuje představitelka mezinárodního fondu pro ochranu zvířat Rebecca Aldworthová. Většině zabitých tuleňů přitom není ani měsíc, dodává s tím, že "v tomto věku jsou tuleni ještě závislí na mateřském mléce a neumějí plavat, takže nemohou lovcům uniknout".

V 70. a 80. letech šokovali ekologičtí aktivisté svět drastickými filmy ukazujícími kanadské lovce při ubíjení bělostných tuleních mláďátek holemi a při následném stahování obětí z kůže. Kampaň, která zahrnovala i fotografie Brigitte Bardotové objímající tulení mládě, dosáhla uzavření amerických a evropských trhů a výrazného omezení lovu.

Spojené státy v roce 1972 zakázaly dovoz všech výrobků z tuleňů a západoevropské státy v roce 1983 zastavily import bílých kožešin čerstvě narozených tuleních mláďat. V roce 1985 počet ulovených tuleňů grónských klesl na 15.000. Úplný zákaz lovu ale platil jen osm let, do roku 1995.

V současnosti kanadská vláda zakazuje zabíjení tuleních mláďat mladších 12 dnů. Povolen je ovšem lov těch, která již shodila první bílou kožešinu a vyměnila ji za stříbrnou s černými skvrnami, k čemuž dochází asi ve věku tří týdnů.Kanadský ministr přírodních zdrojů John Efford o víkendu lov obhajoval. Podle něj je humánnější než kdykoli předtím a navíc nezbytný - rostoucí populace tuleňů totiž decimuje rybí zásoby, vysvětlil ministr. Ve skutečnosti však rybí populaci nedecimují tuleni, ale intenzivní komerční lov. Tuleni i tresky spolu v harmonii žijí už milióny let.

Vláda povolila ulovit milion tuleňů během tří let, tedy téměř pětinu zvířat, která podle oficiálních odhadů obývají severní Atlantik. Veřejné mínění uklidnilo, že zároveň zpřísnila podmínky lovu. Většina zvířat by tak měla být zastřelena, ne ubita.

Ochránci práv zvířat ale upozorňují, že lovci nařízení ignorují. "Na vlastní oči jsme viděli a nafilmovali, jak tuleně stahují zaživa," cituje BBC Rebeccu Aldworthovou z mezinárodního fondu pro ochranu zvířat IFAW. "Tahali je po ledě na lodních hácích, dokud neztratili vědomí. Viděli jsme hromady mrtvých a umírajících tuleňů, bylo to opravdu strašné," dodala Aldworthová.

Jak poznamenal Ian Gunn, dopisovatel BBC v kanadském Vancouveru, bude obtížné najít přesvědčivý argument, který by mohl konkurovat obrázkům umírajících tuleňů.

Tuleni se v únoru stahují do teplejších oblastí, kde přivádějí na svět mláďata. Ta se rodí s bílou srstí, typickou stříbrnou barvu získává až po dvanácti dnech. Mláďata jsou snadným cílem lovců, protože ještě neumějí plavat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama