Ekologie a životní prostředí

27. ledna 2012 v 20:44 |  VEGETERIÁNSTVÍ
Dnes je na světě více hospodářských zvířat než lidí. Planeta už nemůže déle zvládat dvě populační exploze - lidskou a hospodářských zvířat. Dobytek spořádá desetkrát více potravy než lidé. Abychom si mohli dovolit chovat takové množství zvířat a uživili je, musíme jim uvolnit prostor. To se nevyplácí jak ekonomicky (viz. výše), tak ekologicky. Pro takové množství zvířat jsou potřebné tisíce hektarů pastvin a polí, na kterých se pěstuje píce, miliony litrů pitné vody.
Tropické deštné pralesy, "plíce planety", jsou nejstarším, nejbohatším, nejproduktivnějším a nejkomplexnějším ekosystémem na Zemi. Žije v nich přes 50 % všech živočišných forem. Každým rokem jsou ale miliony hektarů světových pralesů zničeny. V důsledku toho vyhyne ročně okolo 50 000 druhů živočichů a rostlin. Pásy pralesů jsou káceny kvůli tvrdému kvalitnímu dřevu, nebo aby poskytly půdu zemědělcům, kteří zde buď chovají dobytek nebo pěstují plodiny. Většina této půdy zůstane po několika letech nevyužita, protože půdu a všechny živiny z ní odplaví déšť. Déšť a vítr také podporují půdní erozi nezalesněných ploch. Eroze má na svědomí stálé zvětšování pouští, neúrodných krajin a pustin na celém světě, kde byla půda dříve úrodná a bohatá. Předpokládá se, že třetina světové obdělávatelné půdy bude v brzké době zničena vinou eroze. Odhaduje se, že je nutno osázet stromy oblast o velikosti Indie, aby tyto pomohly zachytit nečistoty ze vzduchu, smog a pomohly řešit skleníkový efekt a globální oteplování. Přesto, bez ohledu na skutečný stav planety, se kácení stále zvyšuje, zbývá již jen zlomek ze zalesněných ploch a deštných pralesů a předpokládá se, že budou z větší části zničeny už za 10 - 20 let, opět hlavně vinou nehospodárného chovu zvířat.
Zmínili jsme také skleníkový efekt a globální oteplování. Vedle automobilové dopravy přispívá ke znečišťování vzduchu a ke zvyšování koncentrací tzv. skleníkových plynů také masný průmysl. Dobytek je druhým největším zdrojem emisí metanu. Vyprodukuje ho asi 200 000 tun denně, přičemž metan má asi čtyřicetinásobně vyšší skleníkový efekt než oxid uhličitý!


Výroba masa vyžaduje nesmírná množství zavlažovací vody k pěstování krmiva a k udržování rozsáhlých pastvin. Žíznivá zvířata je potřebné napojit, linky jatek, zaplavené krví, je nutné oplachovat tisíci litry vody. Životadárné zdroje pitné vody se nebezpečně zmenšují. Na výrobu jednoho kilogramu drůbežího masa se spotřebuje asi 3500 litrů vody, na výrobu jednoho kilogramu hovězího masa asi 100 000 litrů! Porovnejme to s produkcí některých rostlin: brambory - 500 litrů, pšenice - 900 litrů, rýže - 1910 litrů a sojové boby - 2000 litrů. Rozdíl je velmi výrazný.
Výroba hovězího masa je největším znečišťovatelem vody na světě. Uveďme si příklad ze Spojených států amerických. Dobytek zde vyprodukuje dvacetkrát více výkalů než celá populace. Hala slepic, s počtem 60 000 kusů vyprodukuje týdně 82 tun odpadu, který odveze nákladní auto; hovězí dobytek Spojených států vyloučí asi 125 000 kilogramů výkalů za sekundu! Pracovníci v chovech mají několik možností - buď odpad vhodně uskladní, rozptýlí nebo zlikvidují. Nebo ho jednoduše "spláchnou", a tím zvýší koncentraci čpavku a dusičnanů v povrchové vodě, z níž pak přecházejí do vody pitné.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama