Co tedy můžeme jíst?

27. ledna 2012 v 20:46 |  VEGETERIÁNSTVÍ
Jaká hanebnost krmit živé tělo jinými živými těly,


cpát svá chamtivá těla jinými těly,
živit jedno stvoření smrtí jiného stvoření!
Střezte se, ó smrtelníci
pošpinit své tělo tak mrzkou potravou!
Vaše je obilí, jablka, jejichž tíha
Ohýbá větve; vaše jsou hrozny, které se nalévají
Na zelené révě, chutné byliny a zelenina,
měkká a chutná, když se povaří; vaše je mléko
a med z úlu. Země je štědrá
svými dary a její plody
jsou dobré; dává na vaše stoly
jídlo bez prolévání krve a jatek.

Publius Ovidius Naso - "Proměny"

Vítejte v lahodném a etickém světě vegetariánství! Jestliže jste se rozhodli přidat ke statisícům lidí, kteří se zřekli pojídání masa, vybrali jste si stravu nepřeberných chutí a vůní. Vždyť kolik je na Zemi druhů ovoce a zeleniny, ořechů, obilí a jiných rostlin, ze kterých se dá připravit lákavá snídaně, bohatý oběd a slavnostní večeře! Básník Ovidius nám doporučuje také mléko. V době, kdy žil, byla produkce mléka pravděpodobně domácí idylkou. Pokud by žil dnes a viděl, co se za zdmi kravínů děje, asi by neváhal a verše v Proměnách by proměnil.

Některé vegetariánské výrobky či potraviny pro vás mohou být nové, proto si o nich podrobněji povězme:

TOFU - je sražené sojové mléko, známé jako sojový "tvaroh" nebo "sýr". Má vysoký obsah bílkovin, je bohaté na vápník, železo, vitamíny řady B a má nízký obsah sodíku. Dá se využít jako náhrada za maso, vejce a sýry. Prodává se různě upravené - přírodní, bylinkové, česnekové, zeleninové, marinované, uzené.
TEMPEH - je tradiční indonéské jídlo, "sýr" s bílou, ušlechtilou plísní. Je vyroben z fermentovaných sojových bobů. Tempeh může být marinovaný, uzený nebo smažený. Je obohacený o vitamín B12.
SEITAN - je pšeničná bílkovina, náhražka masa. Seitan je vyrobený z pšeničné mouky a je tedy nevhodný pro bezlepkovou dietu. Dá se upravovat různými způsoby. Neobsahuje cholesterol.
SOJOVÉ MLÉKO - alternativa ke kravskému nebo kozímu mléku. Sojové mléko je výborným zdrojem kvalitních bílkovin a vitamínů řady B. Je vyrobeno z předem namočených sojových bobů. Prodává se sušené nebo tekuté, přírodní nebo s příchutí. (Na trhu je také mléko rýžové, pohankové atd.)
SOJOVÝ JOGURT - alternativa k běžným jogurtům. Vyrábí se ze sojových bobů. Je bohatým zdrojem vápníku a dalších minerálů a vitamínů. Prodává se bílý nebo s různými příchutěmi.
SOJOVÁ MAJONÉZA - náhražka klasické majonézy. Neobsahuje cholesterol.
TAHINI - tahini je rostlinné "máslo", vyrobené z nesolených sezamových semen. Sezam je bohatý na bílkoviny, vápník, fosfor. Tahini se dá používat při přípravě omáček, salátových zálivek, dá se použít při pečení, jako náhradní "pojivo" za vejce nebo jako pomazánka na chléb. Rostlinná "másla" se dají vyrobit i z ořechů či mandlí, známé je například arašídové máslo.
NATTO

Tyto a další potraviny se dají sehnat v prodejnách zdravé výživy i v některých supermarketech. České firmy vyrábějící vegetariánské potraviny jsou například Klaso, Sunfood, Vital, Kalma, Sivo atd.

Aby naše tělo normálně pracovalo, potřebuje množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Všechny tyto složky se dají snadno získat v dostatečném množství z čistě rostlinných potravin. Pokud jíte kvalitní, pestrou stravu nemusíte se o své zdraví obávat. Jezte co nejvíce syrového, čerstvého a kvalitního ovoce, zeleniny a ořechů (shnilé a plesnivé nejezte nikdy!), doplňujte je bramborami, celozrnnými obilnými výrobky (pečivo, těstoviny), rýží. Nebojte se ochutnat a zařadit do svého jídelníčku ani "nové" potraviny, které jsou popsány výše. Pokuste se přestat používat rafinovaný cukr, který odčerpává z těla vápník, pijte dostatek kvalitních nápojů. Nebojte se vymýšlet si vlastní recepty a užívejte si příjemné pocity, z toho, že kvůli vaší stravě nemuselo zemřít žádné zvíře. Vegetariánství není jen potravou těla, je také potravou duše.

"Jediný způsob jak žít je nechat žít." - Móhandás Karámčand Gándhí

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama