Austrálie zakázala Japonsku lovit velryby v Antarktidě

28. ledna 2012 v 14:48 | help and protect TEAM |  LOV VELRYB
Canberra - Australský soud zakázal flotile japonských velrybářů lovit ve vodách Antarktidy, které Austrálie považuje za své.

Japonská velrybářská flotila zde hodlá do dubna ulovit 935 plejtváků malých a 50 plejtváků myšoků.

"Pokud jim v tom nebude zabráněno, budou pokračovat v zabíjení a zraňování," řekl soudce Jim Allsop australskému listu Sydney Morning Herald.Společnost podle soudu zabíjením velryb porušila australský Zákon o zachování životního prostředí a biodiverzity (EPBC). Canberra totiž v oblasti roku 2000 vyhlásila velrybí rezervaci.

Japonsko však nárok Austrálie na tyto vody neuznává.

Rozhodnutí soudu tak nebude mít zřejmě žádný okamžitý dopad, protože velrybářská společnost Kyodo Senpaku Kaisha nemá podle Allsopa v Austrálii zastoupení ani majetek.

Ruddova provelrybí Austrálie

Výnos však může dále vyostřit vztahy mezi oběma zeměmi, které mají odlišný pohled na celý velrybářský průmysl.

Žalobu na velrybáře podala Mezinárodní humánní organizace (HSI) už roku 2004, následujícího roku však byla na pokyn australského generálního prokurátora stažena - právě kvůli obavě z diplomatického konfliktu.

Do soudní síně se spor vrátil o rok později. Ještě v říjnu 2007 však vláda předchozího australského premiéra Johna Howarda poslala HSI dopis, ve kterém ji od žaloby zrazovala.
Nová administrativa labouristického premiéra Kevina Rudda je však naladěna o poznání ekologičtěji. Podepsala Kjótský protokol, hodlá investovat do obnovy Velkého bariérového útesu a rozjela kampaň i proti velrybářům.

Australský ministr ministr životního prostředí a bývalý předák skupiny Midnight Oil Peter Garrett se - než podnikne případné další kroky - chce nejdříve detailně seznámit s rozhodnutím soudu. Už ale oznámil, že zamýšlí přednést záležitost na jednáních Commonwealthu, organizace, která sdružuje bývalé anglické kolonie.
Velrybáři v úzkých

Kromě nynějšího sporu u australských soudů hrozí Japonsku i mezinárodní žaloba.

Austrálie kvůli ní do oblasti vyslala loď a letadlo, které lov japonské flotily zaznamenávají a shromažďují proti velrybářům důkazy.

Tokio tvrdí, že plejtváky loví kvůli vědeckým účelům. Jejich maso však často končí na japonských rybných trzích.

Kromě australské lodi Ocean Viking sledují japonskou flotilu i plavidla dvou ekologických organizací. Greenpeace vyslal svou Esperanzu a organizace Sea Sheperd loď Steve Irwin.
Greenpeace, kteří dostihli japonskou flotilu v sobotu, oznámili, že se jim podařilo Japoncům v dalším lovu velryb prozatím zabránit.

Podle Karla Dolejšího z české pobočky organizace spolu však obě ekologické organizace nespolupracují.

"Greenpeace striktně trvá na používání mírumilovných prostředků. Například své gumové čluny staví mezi harpuny a lovená zvířata," řekl Dolejší Aktuálně.cz.

Naproti tomu Sea Sheperd mají o něco agresivnější přístup. Od roku 1979 se jim podle vlastních slov podařilo 10 velrybářských lodí potopit.

Dolejší také upozornil na to, že tlak na japonské velrybáře bohužel lehce opadl poté, co před Vánoci oznámili, že nebudou lovit keporkaky. Ti jsou velmi atraktivními velrybami pro australské turisty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama