Austrálie podala žalobu na Japonsko kvůli lovu velryb

28. ledna 2012 v 15:04 | help and protect TEAM |  LOV VELRYB
Australská vláda podala 31. května 2010 žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (International Court of Justice, ICJ) v Haagu. Splnila tak svoji hrozbu, že pokud Japonsko neukončí lov velryb ve vodách kolem Antarktidy, předloží celou věc soudu. Japonci reagovali prohlášením, že své názory nehodlají měnit a budou se hájit. Vládní úředníci z Nového Zélandu a USA podání žaloby kritizovali, případné vítězství Japonska u soudu by podle nich mohlo japonský velrybářský program legalizovat. Navíc se obávají, že soudní spor ohrozí přijetí kompromisního návrhu na červnovém zasedání Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC) v Maroku. Kompromis počítá se zrušením zákazu komerčního lovu velryb výměnou za omezení počtu ulovených zvířat. Austrálie však s tímto návrhem nesouhlasí.Velryba chycená japonskou velrybářskou lodí v Jižním oceánu v únoru 2008. "Jsme si jistí, že rozhodnutí, které jsme učinili, je přiměřené naší snaze dosáhnout cíle, jímž je ukončení japonského lovu velryb v Jižním oceánu," uvedl australský ministr zahraničí Stephen Smith.

"Nedovolíme, aby pokračovalo zabíjení velryb ve jménu vědy," zdůraznil australský ministr životního prostředí Peter Garrett a dodal, že kritiku Spojených států a Nového Zélandu nepovažuje za opodstatněnou, protože jeho země má proti Japonsku dostatek důkazů a porážku v soudním řízení si nepřipouští. "Mezinárodnímu soudnímu dvoru předložíme velice pádné důkazy," ujistil Garrett.


Ochránci zvířat podání žaloby podpořili a postoj Spojených států označili za pokrytecký.

"Konečně nějaká akce Canberry," komentoval událost Paul Watson z organizace Sea Shepherd Conservation Society. "Věříme, že mezinárodní soudní dvůr se postaví na stranu Austrálie a ve svém rozsudku přikáže Japonsku přestat a upustit od nezákonného zabíjení ohrožených a chráněných velryb v mezinárodně zřízené velrybí rezervaci. Věříme, že soud chápe, co slovo rezervace znamená."

Austrálie považuje antarktické vody za velrybí rezervaci, Japonsko ji však neuznává.


Japonci jsou rozhořčeni

Japonci jsou krokem australské vlády rozhořčeni. "Argumenty Austrálie nemůžeme akceptovat," ohradil se Jutaka Aoki, ředitel odboru rybolovu ministerstva zahraničí.

"Myslím si, že to je mimořádně politováníhodné," řekl hlavní tajemník japonské vlády Hirofumi Hirano. "Náš postoj v této věci se nemění a odpovíme řádným způsobem."

"Doufali jsme, že by Austrálie mohla pokračovat ve vyjednáváních tak dlouho, jak bude třeba, ať už na multilaterální nebo bilaterální úrovni, protože si myslíme, že je důležité vyvinout nejprve maximální úsilí pro vyřešení této záležitosti diplomatickou cestou," prohlásil mluvčí japonského ministerstva zahraničí Hidenobu Sobashima. "Mrzí nás, že se Austrálie rozhodla pro žalobu u Mezinárodního soudního dvoru... Lov pro vědecké účely, který provádíme, je legální."

Japonsko dlouhodobě obchází moratorium na komerční lov velryb a svůj velrybářský program zdůvodňuje "vědeckými zájmy". Ulovení kytovci však končí na trhu s velrybím masem. Tato praxe je terčem kritiky ochránců přírody i široké veřejnosti.


Kompromis?

Od 21. do 25. června bude v Maroku zasedat Mezinárodní velrybářské komise (International Whaling Commission, IWC). Japonsko, Norsko, Island a jejich spojenci se tam budou snažit prosadit obnovení komerčního lovu velryb. V tom by jim měl vyjít vstříc kompromisní návrh prosazovaný Spojenými státy, který počítá s obnovením komerčního lovu velryb v pobřežních oblastech. Počet ulovených kytovců by měl být omezen doporučenými kvótami.

Některé státy jako Austrálie s kompromisním návrhem nesouhlasí. Odmítavě se vyjádřily i ekologické organizace.


Ekologický aktivista před soudem v Japonsku

Spory mezi ochránci zvířat a velrybáři jsou stále vyhrocenější. 6. ledna 2010 japonská velrybářská loď narazila do plavidla organizace Sea Shepherd Conservation Society a potopila ho. Šest členů posádky bylo ohroženo na životě, jeden z nich utrpěl zlomeninu žebra. Zachránila je druhá loď aktivistů.

Novozélanďan Peter Bethune (45 let), kapitán potopeného člunu Ady Gil, vniknul o měsíc později na velrybářskou loď Šonan Maru 2 a s nožem v ruce chtěl zajmout kapitána a jeho podřízeným předat k proplacení šek na tří milionů dolarů, aby uhradili škodu za zničený člun. Japonci však muže přemohli a přepravili do Japonska, kde byl zatčen, uvězněn a čeká na rozsudek. Hrozí mu až 15 let vězení.

Před soudem Bethune připustil, že porušil zákon (např. když nepovoleně vstupil na palubu japonské lodi). Obvinění z napadení však odmítl a prohlásil, že nechtěl nikoho zranit. Je hrdý na to, co udělal, a považuje se za politického vězně.

Peter Bethune má plnou podporu ekologické organizace, jejímž je členem. Naopak japonští demonstranti před budovou soudu provolávali nacionalistické slogany a požadovali přísné potrestání "toho fašisty a teroristy".

Bethune se rozplakal, když hovořil o potopení svého člunu Ady Gil. Ve chvíli, kdy japonská loď na člun najela a rozdělila ho na dvě části, si podle svých slov myslel, že zemře. Se ztrátou moderního plavidla se nedokázal vyrovnat, do člunu investoval mnoho peněz, dohlížel na jeho výrobu a věnoval mu šest let svého života.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama